< >
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miss Earth - kompendium dla początkujących
#1
Wstęp
Miss Earth, to konkurs odbywający się corocznie od 2001 roku. Prezesem jest Ramon Monzon.
Celem konkursu jest promocja stylu życia zgodnego z wszystkimi przykazaniami osób, zaangażowanych w dbanie o środowisko naturalne.

Konkurs posiada motto - "Beatuies for a cause", które można przetłumaczyć jako "Piękności z przesłaniem" lub "Piękności dla celu".
W 2003 roku przyznano nagrodę "Beauty for a cause", dla uczestniczki, która swoim udziałem przysłużyła się znacznie swojej społeczności. Nagrodę otrzymała wówczas Vida Samadzai z Afganistanu, za jej zaangażowanie w walkę o prawa kobiet w Afganistanie i o lepszą edukację dla nich.
Następnie przyznawanie nagrody zawieszono na trzy lata. W 2007 roku nagroda zmieniła nieco swoje założenie, od tej pory dziewczyna nią uhonorowana musi być znacząco zaangażowana w działalność na rzecz ochrony środowiska. W 2007 roku otrzymała ją Miss RPA.

Od 2006 roku, Miss Earth jest współorganizatorem projektu ONZ "środowiskowy projekt - mistrzowie ziemi", który ma na celu odznaczenie i uhonorowanie osób zaangażowanych w walkę o czystą planetę.

Historia
Carousel Production w 2001 zorganizowało pierwszy konkurs Miss Ziemi, mający promować ochronę środowiska naturalnego. Z założenia statutowego, uczestniczki biorące udział w konkursie są zaangażowane w działalność na rzecz środowiska naturalnego i humanitaryzmu (czyli charytatywność plus swego rodzaju organizacje związane z zakresem zjawisk, które obejmuje represja wszechświatowa).
Zwyciężczyni jest zaangażowana w międzynarodowe projekty i akcje, które są eksponowane
Uczestniczki konkursu biorą udział w sadzeniu drzew, a także innych akcjach mających na celu promowanie stylu życia zgodnego z ochroną środowiska.

W 2004 powstała fundacja Miss Earth Foundation, która miała szerzej zajmować się popularyzacją ochrony środowiska, a jej sztandarowym projektem jest "I Love Planet Earth School Tour", który naucza młodzież szkolną jak żyć ekologicznie.

Z każdym rokiem ME rozrastało się, brało w nim udział coraz więcej kandydatek, do 2005 roku włącznie odbywał się na Filipinach. W 2006 roku chęć organizowania imprezy wyraziło Chile, ale nie spełniło wszystkich wymogów organizacyjnych stawianych przez organizację Miss Earth i konkurs wrócił na Filipiny.

W 2008 roku rozpoczęto przyznawanie nagrody dla projektantów Eko-mody.
#2
Uczestniczki

Popularność konkursowi przyniósł udział w 2003 roku, Vidy Samadzai z Afganistanu. Publikacje prasowe, czy wzmianki w telewizjach informacyjnych obiegły świat. Afganka co prawda mieszkała w USA, ale jej pojawienie się w czerwonym bikini spotkało się z licznymi protestami społeczności afgańskiej. Była to pierwsza reprezentantka tego państwa od blisko trzech dekad, biorąca udział w jakimkolwiek konkursie piękności.
Kolejna Afganka, biorąca udział w ME w 2005 roku nie była już tak atrakcyjnym kąskiem dla mediów.

Była nim za to reprezentantka Pakistanu. Naomi Zaman, w 2005 roku została pierwszą dziewczyną z tego kraju, biorącą udział w większym konkursie piękności. Jej partycypacja spotkała się z oburzeniem mieszkańców Pakistanu.

W 2006 roku, na ME pojawiła się pierwsza Tybetanka. Pomijając już statutowe cele ME, dziewczyna przyciągnęła uwagę ze względu na problem jakim jest niepodległość, a raczej jej brak, Tybetu. Dziewczyna zabrała głos również w sprawie granic dla akceptowania etykiety społecznej w dzisiejszych czasach, szacunku dla zwyczajów, bo obszar z którego się wywodzi jest tradycyjnie konserwatywny, a większość dorosłych kobiet nosi sukienki co najmniej za kolano.
Dziewczyna uzyskała aprobatę ze strony samego Dalajlamy.
W 2007 roku ta sama uczestniczka ponownie znalazła się w artykułach prasowych, a to za sprawą organizatorów jednego z konkursów Tourism w Malezji, gdy organizatorzy w ramach reakcji na protesty Chińczyków, nakazali jej nosić szarfę z napisem "Miss Tibet-China."

W 2007 roku Carousel Productions przyznało licencję organizacji Miss Kuby, by wybrali oni pierwszą reprezentantkę tego państwa na konkurs Miss Earth. Wygrała Ariana Barouk i stała się tym samym pierwszą reprezentantką Kuby od wielu dekad na jakimkolwiek konkursie piękności.
W 2007 roku miała miejsce pierwsza sytuacja, gdy jednocześnie w jednym konkursie udział wzięły reprezentantki Chin, Hong Kongu, Makau, Tajwanu i Tybetu.

W 2008 roku, Buddyjskie Królestwo Bhutanu, jedno z najbardziej odizolowanych państw świata, wysłało swoją pierwszą Miss Buthanu na konkurs piękności.
Przełomową uczestniczką była także Rwandyjka, która została wysłana miesiąc po tym, gdy Rwanda stała się pierwszym państwem w historii, gdzie większość osób wybranych do parlamentu stanowiły kobiety.

Subiektywnie wybrane egzotyczne uczestniczki

Afganistan:
2003 Vida Samadzai
2005 Sutara Bahrami

Bhutan:
2008 Tsokey Tsomo Karchung

Kamerun:
2005 Wonja Ngeah Ginette Martine
2007 Pauline Marcelle Kack
2010 Estelle Crescence Essame

Czad:
2004 Aché Myriam Commelin

Krym:
2010 Anastasiya Sienina

Kuba:
2007 Ariana Barouk
2008 Jessica Silva
2009 Jamillete Gaxiola

Fiji:
2007 Minal Maneesha Ali

Gabon:
2009 Marlyne Léa Ayene Ella

Liberia:
2006 Rachel Bidmia Njinimbam
2007 Telena J'Garmonu Cassell
2008 Marit Gayduo Woods

Madagaskar
2010 Alexandra Hasina Randrianarivelo

Nepal:
2002 Nira Gautam
2004 Anita Gurung
2005 Shavona Shrestha
2006 Ayushma Pokharel
2007 Bandana Sharma
2009 Richa Thapa Magar
2010 Sahana Bajracharya

Niue:
2005 Ngiar Pearson
2007 Shevalyn Ligovai Poimafiti Maika

Pakistan:
2005 Naomi Zaman
2006 Sehr Mahmood
2008 Nosheen Idres
2009 Ayesha Syeda Gilani

Rwanda:
2008 Cynthia Akazuba

Samoa:
2005 Jospehine Elena Bernadette Meisake
2006 Mililani Vienna Tofa
2009 Varuna Theresa Curry
2010 Faaselega Julie Oloapu

Sierra Leone:
2007 Theresa Turay

Sudan Południowy:
2008 Nok Nora Duany
2009 Aheu “Mary” Deng Kudum
2010 Atong Demach

Surinam:
2007 Safyra Rachida Duurham
2008 Priscilla Yhap

Tibet
2006 Tsering Chungtak
2007 Tenzin Dolma

Tokelau
2005 Landy Tyrell

Tonga
2009 Mary Francis Greatz
2010 Glenda Marie Lavemai

Uganda
2002 Martha Semegura Nambajjwe
2007 Helen Karungi
2008 Victor Daisy Nabagereka
#3
Zasady wyłaniania zwyciężczyni

Z racji określonego charakteru Miss Earth, głównym celem jest znalezienie młodej kobiety, która będzie walczyła o ochronę i utrzymanie planety. Te kobiety to zwyciężczynie lub dziewczyny wybrane, przez narodowych dyrektorów konkursów z różnych państw świata.
Na poziomie krajowym, celem jest znalezienie dziewczyny, która jest nie tylko piękna fizycznie, ale zaangażowana jest w walką o ochronę środowiska, a także świadoma wszelkich zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami etc. Od chwili wybrania zwyciężczyń, stają się one obiektem ocen organizatorów.

W czasie okresu przed finałem, kandydatki są oceniane indywidualnie podczas każdej czynności i evencie w którym biorą udział. Konkurs preliminacyjny w strojach kąpielowych i sukniach wieczorowych jest także składową oceny. Przed galą finałową, dziewczyny spotykają się z panelem jurorskim, muszą prezentować naturalny wygląd (bez makijażu), a przedmiotem rozmów jest ochrona środowiska i ich własne przemyślenia.

Gdy powyższe czynności dobiegną końca, jurorzy wybierają szesnaście dziewczyn, które stają się półfinalistkami.

Podczas gali finałowej, szesnastka zostaje ogłoszona. Wszystkie wcześniejsze punkty zostają skasowane i dziewczyny ponownie pokazują się w kostiumach kąpielowych. Ósemka najwyżej ocenionych awansuje do kolejnej rundy, w których przeprowadzana jest krótka rozmowa, oraz prezentują się w sukniach wieczorowych.
Punkty zdobyte w wywiadzie i pokazie w sukniach wieczorowych są uśredniane, a najlepsza czwórka przechodzi do ostatniego etapu - finałowego wywiadu.

Finałowy wywiad polega na tym, że wszystkie cztery uczestniczki odpowiadają na pytanie z zakresu ochrony środowiska, a przedmiotem oceny jest ogólne wrażenie, które determinuje ostateczne miejsce uczestniczki.
W dziewiątej edycji ME, nie było pytań finałowych, ale dziewczynom pokazano na monitorach obrazki, na temat których musiały mówić przez 30 sekund.

W wypadku gdy zdobywczyni tytułu Miss Earth nie może wykonywać swoich obowiązków, zastępuje ją I wicemiss, czyli Miss Air.
#4
Korony
Podczas dziewiątej edycji konkursu, pokazano nową koronę, którą na swe skronia otrzymała zwyciężczyni konkursu w 2009 roku. Inspiracją dla twórcy była szeroko rozumiana ochrona środowiska naturalnego. Korona jest dziełem Ramonę Haar, oficjalnego jubilera konkursu Miss Earth.

Nowa korona w 100% zrobiona jest z produktów pochodzących z recylingu: 14 karatowego złota i zawiera także elementy srebra. To co odróżnia tę koronę od pozostałych, to fakt, że klejnoty, które ją przyozdobiają, są prezentami otrzymanymi od przeszło 80-krajów biorących udział w konkursie. Te kamienie ozdobne, szlachetne, bądź półszlachetne, reprezentują kamienie kojarzone z danym państwem. Ponadto korona symbolizuje także, że różny=równy, ponieważ szlif poszczególnych kamieni także nie jest taki sam, część otrzymanych kamieni została poddana szlifowi kaboszonowemu, część fasetkowemu, a część została wysłana w stanie surowym.
Projektant udał się specjalnie do Dżajpuru w Indiach, gdzie każdy kamień z osobna został poddany cięciu i szlifowaniu, by posiadał porządany rozmiar i kształt.

Kwiaty w centrum korony reprezentują Gaję, a inspiracją dla tego akantu są słowa poety, Ralpha Emersona "Ziemia śmieje się kwiatami". Powtarzający się spiralny motyw utożsamiany jest z kobiecym prestiżem i matczyną siłą. Natomiast łagodniejsze skręty w koronie symbolizują jedność i ducha współpracy.

Biżuteria
Począwszy od 2008 roku, zwyciężczynie otrzymują specjalne zestawy biżuterii, zaprojektowanej przez pochodzącego z Florydy jubilera - Ramonę Haar.
Wartość biżuteri dla zwyciężczyni to 25k dolarów, a dla pozostały trzech koronowanych poszczególnymi tytułami to 10k. Każdy projekt symbolizuje kategorię, którą dana zwyciężczyni reprezentuje.

Miss Earth:
Kolczyki i naszyjnik posiadają motyw florystyczny i motylka, zrobiony z 14 karatowego żółtego i białego złota. Kolorowe klejnoty użyta, to między innymi ametyst, topaz, cytrynian, kolorowy turmalin i diamenty. Kolorowe kamienia ważą 56 karatów (11 gram) a diamenty 3 karaty. Waga złota to blisko 100 gram. Długość naszyjnika to 43cm z 7,6cm przywieszką.

Air
motyw przewodni biżuterii to pióra. Są zrobione z 14 karatowego złota (żółtego i białego). Udekorowane są kolorowymi klejnotami i diamentami. Wymiary są identyczne jak w przypadku biżuterii ME.

Water
Motywem przewodnim tego zestawu są fale i ryby. Do dekoracji użyto niebieskiego topazu i szafirów, a także diamentów. Wymiary takie same, podobnie zresztą ze złotem Wink

Ogień
Motywem przewodnim są fajerwerki. Zrobione z 14kt żółtego i białego złota, ozdobione rodolitem, malajskim jadeitem i diamentami.
Wymiary te same.

Poza tym zwyciężczynie otrzymują medaliony z żywiołem, który reprezentują.
Projekty tych medalianów są inne każdego roku, a przedstawiają one także jakiś zagrożony gatunek zarówno ze świata fauny, jak i flory.
#5
Poszczególne edycje

2001
Delegatek: 42
Miejsce: Quezon City, PHI
Top 4:
ME Catharina Svensen DEN
MA Simone Regis BRA
MW Margarita Kravtsova KZK
MF Daniela Stucan ARG
Półfinalistki: Boliwia, Estonia, Indie, Łotwa, Filipiny, USA
Polka: nie brała udziału

2002
Delegatek: 53
Miejsce: Manila, PHI
Top 4:
ME Dzejla Glavović BIH (zdetronizowana)
MA WInnie Omwakwe KEN
MW Sladjana Bozović YUG
MF Juliana Drossou GRE
Polka: Agnieszka Portka
Półfinalistki: Chile, Kolumbia, Finlandia, Peru, Filipiny, Hiszpania

2003
Uczestniczki: 57
Miejsce: Quezon City, PHI
TOP 4:
ME Dania Mendez HON
MA Priscila Zandona BRA
MW Marianela Bolanos CRC
MF Marta Matyjasik POL
Półfinalistki: Cypr, Gwatemala, Norwegia, Filipiny, Serbia i Czarnogóra, Tahiti
Polka - tytuł 3 wicemiss, Miss Ognia.

2004
Uczestniczki: 61
Miejsce: Quezon City, PHI
TOP 4
ME Priscilla Mierelles BRA
MA Murielle Celimene MARTYNIKA
MW Stephanie Lesaga TAHITI
MF Yanina Gonzales PAR
Top 8: Australia, Honduras, Filipiny, Tajlandia
Top 16: Egipt, Indie, Izrael, Nikaragua, Norwegia, Peru, Polska, Trynidad i Tobago
Polka: Karolina Gorazda - TOP 16

cdn.
#6
2005
Uczestniczki: 80
Miejsce: Quezon City, PHI
TOP 4
ME Alexandra Braun VENEZUELA
MA Amella Santana DOMINIKANA
MW Kasia Weronika Borowicz POLSKA
MF Jovana Marjanović SERBIA
Top 8: Chile, USA, Paragwaj, Portoryko
Top 16: Bośnia i Hercegowina, Czechy, Ekwador, Filipiny, Korea, Rosja, Salwador, Tanzania
 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Miss Earth 2016 - Zgrupowanie i finał MonikaNiewazny 5 1,527 29-10-2016, 16:19
Ostatni post: żetka
  Miss Earth 2016 - kandydatki Izis.Nefert 1 1,023 04-10-2016, 17:01
Ostatni post: dave
  Miss Earth Poland 2016 - Magdalena Kucharska Marquess 1 1,025 30-08-2016, 21:26
Ostatni post: Milka
  Miss Earth Poland 2015 Silesia 30 4,513 04-12-2015, 23:39
Ostatni post: lilab
  Fani dla Miss Polonia - list otwarty guzek93 124 8,510 22-06-2015, 13:59
Ostatni post: lilab
  Miss Earth 2014 zgrupowanie i finał Arnau 34 3,796 03-12-2014, 18:24
Ostatni post: perak
  MISS POLAND EARTH 2014 Patrycja Dorywalska beautyfashion 60 6,222 29-11-2014, 11:55
Ostatni post: Finezja
  E-Miss Earth 2014 MonikaNiewazny 18 2,076 28-11-2014, 19:08
Ostatni post: MonikaNiewazny
  Miss Earth 2014 - Kandydatki Łukasz 38 5,158 24-09-2014, 09:52
Ostatni post: lukrecja
  MISS POLAND EARTH 2013 - ALEKSANDRA SZCZĘSNA Łukasz 408 32,331 11-02-2014, 13:54
Ostatni post: AntonB

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości